To se tak ráno ve svátek vzbudíte a část rodiny Vám oznámí, že dnes je oběd na Vás, dcera se rozhodne odjet za přítelem a zbytek rodiny Vás opustí na dopoledne proto, že jedou na fotbal, syn hrát, matka fandit a zapisovat výsledky utkání.
Maso je mrazáku, vař. Dobře. Tak začneme, stačí se hezky protáhnout, nikam nespěchejte, tohle bude rychlé. Jedny stehenní kuřecí řízky, spousty zeleniny a koření, to je doma vždycky, aspoň u nás ano.
Budeme vařit s fantazií. 😀 Pro někoho je to šok, ale většinou se to jíst dá, a dokonce říkají, že to bylo chutné, pak teprve následuje seznam toho, co bylo součástí jídla a výčet toho, co vlastně nejí, když už to snědli. 😀
Taky ty jedny stehenní kuřecí řízky okořeníme – stačila mi sůl, pepř – čerstvě mletý a curry. Ať je to do žluta. Olivový olej hezky rozpálíte, pozor nespálíte, zpěníte pokrájenou cibulku a kuřecí řízky hezky z obou stran osmažíte. Ještě přidáte na plátky nakrájený česnek. Připravíte si horkou vodu, nejlépe vroucí – není problém v době rychlovarných konvic. Nemám rád, když se var přeruší, to určitě ničemu neprospívá. Ani chuti. 😀 Stehenní řízky podlijete vodou, ztlumíte plamen a už jen dodusíte. No a zapomněl jsem na kousek nastrouhaného zázvoru, dodal šťávě smrnc.
No a ve zbytku času si připravíte přílohy – zvolil jsem grilovanou zeleninu. Takže, milá ledničko, copak nám to v dolních šuplatech ukrýváš? Aaaaaa, máme tady cherry rajčátka, ty máme rádi všichni, papriky, pokrájíme na čtvrtky, řapíkatý celer – to je novinky, která mi moc chutná a taky nové brambory, nebo lépe řečeno brambůrky, takové korálky, ty půjdou ve šlupce, ale předvaříme si je. Takže ještě jeden kastrůlek a do něj brambůrky a vaříme do poloměkka, to je nežbyřeklšvec.
Zeleninku hezky pokrájíme, ale na větší kusy, nevaříme pro mimina ani důchodce bez zubů. Přidáme na půlky pokrájené brambůrky. Keramický pekáček pokropíme olivovým olejem, zeleninu osušíme, položíme do pekáčku a včas si zapneme troubu, kterou v době vkládání zeleniny přepneme na gril. Zeleninu ještě pokropíme olejem, nesolil jsem, aby nepustila šťávu, ale hezky se opekla. Solení proběhlo až u stolu.
A ještě rýže, i když zelenina by stačila, jenže máme v rodině známé zeleninobojkotáře, tak aby prý neměli hlad. 😀 Volím známou rýži Basmati – to je úplně jiná chuť. Jeden hrnek nám k obědu bohatě stačí, zbytky nikdo jíst nechce. Rýži přivedeme k varu i s kouskem natě celeru – aby nám hezky voněla, nezapomeňte osolit a kápnout trochu olivového olej. Plamen stáhneme a vodu necháme vyvařit. Asi po 15 minutách rýži vypneme a necháme dojít v páře. Lepší rýži neznám.
A právě vchází fotbalistická část rodiny, je půl dvanácté a my můžeme nakládat na talíře. Část rodiny se rozhodla obědvat jinde, nevadí, máme na přidání. Opravdu nám v hrncích nic nezbylo. Prý to bylo dobré. Zázvor, no bych nikdy nejedl. Vidíš a byl tam. 😀
Ty se máš, když to nepozná. U nás se pozná všechno a následuje „xicht“ :(, ale teď mi prošla nově kořeněná rýže. Léta do ní dávám hřebíček, ale nyní můžu i kousek celé skořice. Vyzkoušej 🙂
Nám právě došla cibule, jinak by tam byla i s hřebíčkem, tahle tam byla jen celerová nať, nikdo nic nepoznal, neboj, experimenty mám taky zakázaný. 😀 Jenže je to marný, je to marný. 😀
Rýže Basmati je u nás taky moc oblíbená. Ani ji s ničím nevařím a některé členky rodiny ji konzumují i samotnou