Tentokrát potřebujete
- kupodivu brokolici
- cibuli
- vývar
- tymián
- sýr
- popř. smetanu, slaninu, krutony …
Nejdřív putovala rozebraná brokolice, mírně zakápnutá olejem, na plechu do trouby a během max. 20 minut lehce zezlátla a zase putovala ven.
V hrnci na másla měkla asi 5 minut pokrájená cibule, ke konci jí provoněla troška tymiánu a mohl by i kousek česneku. Na tento základ přišla brokolice a vše zalil vývar a pod pokličkou vše tak 15 minut pracovalo a bublalo. Dokončení je klasicky s pomocí tyčového mixéru a pak přidáte postrouhaný sýr. Chce to nějaký výrazný, sáhla jsem pro mé oblíbené pecorino, ale určitě by šel čedar apod, s 30% eidemem žádnou díru do světa neuděláte a polévka nezíská žádnou chuť. Pak už zbývá dochutit solí a čerstvým pepřem.
Z lednice jsem vylovila kousek vařeného uzeného a v polévce dalo další rozměr :). Nasucho jsem opekla kousek pečiva a ten zakápla olivovým olejem.
Ale dochucení je možné mnoha způsoby. Zajímavá možnost je zahustit polévku bílými fazolemi a rozmixovat je, ale to jsem nezkoušela, protože polévka byla hustá dost. Také jsem ji jen přečetla o dochucení hrubozrnnou hořčicí.
Jéje, takového moření se s brokolicovou polívkou 🙂
Rozkuchám brokolici, hodím ji do vody, přidám trochu ovesných vloček (úchylka, přidávám na zahuštění polívek), sůl a špetku muškátového oříšku. Když b. změkne, rozšťouchám a podávám.
Asi bych nezapadala do vašeho „poetického“ vaření – ale krásně se to čte.
Neboj, dělám i jednodušší varianty 🙂
Téměř stejně dělám polévku z cukety. Jen podusím se slaninou. Mňam…